Дуплій Сергій Олександрович (07.08.1958) – художник-колорист, заслужений художник України, член Національної спілки художників України, відмінник народної освіти України
Народився в с. Сидорівці Корсунь-Шевченківського (нині – Звенигородського) району. Малювати любив з раннього дитинства. Перші малюнки здібного школяра потрапили на міжнародні дитячі виставки, однак тоді його талант ніхто не підтримав.
У 1980 р. закінчив Київський державний інститут фізичної культури і спорту. Працював тренером Корсунь-Шевченківської дитячо-юнацької спортивної школи (1980–1987), а також учителем основ образотворчого мистецтва Корсунь-Шевченківської дитячої школи мистецтв ім. К.Г.Стеценка (нині – Корсунь-Шевченківська дитяча школа мистецтв ім. К.Г.Стеценка).
Значний вплив на формування Сергія, як художника й особистість, мав черкаський художник Євген Найден. Коли Сергій за годину майстерно виконав олівцем портрет свого товариша, то Є.Найден не міг повірити, що юнак не має спеціальної освіти. Він порадив йому все залишити й присвятити себе лише образотворчому мистецтву.
Становлення Сергія як художника проходило під впливом імпресіоністів, роботи яких його переконали, що кращою школою для художника є робота на пленері.
У 1985 р. він уперше взяв участь в обласній художній виставці в м. Черкасах, на якій експонувались шість його етюдів. А через два роки три етюди «Листопад», «Лютневе марево», «Біля головної станції» були представлені на республіканській художній виставці в м. Києві. Того ж року відбулася перша персональна художня виставка молодого митця в художній галереї Музею історії Корсунь-Шевченківської битви, де художник представив 60 картин і етюдів. Відвідувачі виставки відзначили самобутній талант молодого митця.
У 1987 р. переїхав до м. Ржищева Київської області, де з часом повністю зосередився на творчій роботі.
Раннім роботам Сергія Дуплія, зокрема, «Морозне сонце» (1980), «Янталка. Зима» (1984), «Янталка. Туманний ранок» (1986), «Над Россю. Етюд» (1986), «У парку квітневе сонце» (1986), притаманне поетичне бачення світу. Його роботи наповнені смутком і радістю, пробудженням, тривогою і спокоєм, нерозгаданою таємницю. Вибираючи темний колорит, сполучення тягучих в’язких барв, відкинувши найменшу думку про теплий промінь чи окраєць світла, художник розчинив колір у повітрі, лишивши об’єкти матеріальності.
По-особливому сприймаються його твори «Піони», «Хата баби Химки», «Дніпро в місті Ржищеві», де яскравою, соковитою олійною фарбою невимушена, віртуозна манера виконання створює кольорову непрочитаність. Усі полотна залиті великими різнокольоровими мазками, посилюючи веселий настрій в роботах.
Понад 10 років художник не брав участі у виставках. Це були роки наполегливої праці й творчого пошуку. Художник набуває власної манери письма, виробляє свій особистий почерк. Він полюбляє широкі пастозні мазки; вільні, експресивні, сміливо прокладені прямокутники поверх ґрунтованого тла.
Після тривалої перерви у виставковій діяльності в лютому 2004 р. у Музеї культурної спадщини в м. Києві відбулася персональна ювілейна виставка, присвячена 25-річчю творчої діяльності Сергія Дуплія. На ній експонувалося 68 полотен художника. Під час відкриття виставки відомий мистецтвознавець Володимир Підгора зазначив: «Нарешті, ми дочекались незаангажованого, незвичайно сильного, могутньо-імпульсивного художника, який мислить за допомогою кольору. Досягнувши гармонії неповторного колориту та глибокої фактури, художник відзначає, що сама фактура ніколи не була самоціллю, а лише способом передачі відчуттів». Виставка тривала понад місяць, її відвідали тисячі киян, гостей міста, серед них – відомі колекціонери й мистецтвознавці. Безліч захоплених відгуків залишили відвідувачі виставки про картини, які вражають буйністю кольорів, своєю експресивною динамікою, і нестримним потоком позитивної енергії.
Свої роботи Сергій Дуплій презентував на художніх виставках у Києві й Черкасах, на Закарпатті, у Криму, а також у Російській Федерації й Словаччині, у багатьох інших країнах Європи. Численні його твори знаходяться в художніх музеях, галереях, у приватних колекціях як в Україні, так і за кордоном.
У 2018 р. він удруге організував свою персональну виставку в художній галереї Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника. В одному із залів художньої галереї експонуються твори, подаровані Заповіднику автором.
Світлана Костенко, кандидатка історичних наук, завідувачка художньої галереї