Порцеляна з Канади
Під час російсько-української війни наш Заповідник отримав безцінний дарунок – 96 предметів з порцеляни. Їх надіслала жителька Канади, українка за походженням п. Олена Берикул-Криворучко. За її словами, вона належить до більш, ніж мільйонної українсько-канадської громади людей, які люблять і шанують Канаду, але залишаються українцями, котрі дбають і піклуються про свою історичну Батьківщину. Ми безмежно вдячні за дарунок, адже унікальна колекція порцеляни по праву займе вагоме місце серед фондових зібрань.
Надіслані до Заповідника предмети з порцеляни й кераміки, а їх у колекції п. Олени понад 300, вона збирала впродовж 30 років. А нині прийняла рішення передати їх музеям регіонів України, звідки походить її родина.
Її діди-прадіди були спочатку слобідськими, а потім бузькими козаками Красносілля. У 1826 р. їх переселили до Вознесенська, де через багато-багато років народилася Олена й провела перші 7 років свого життя. У нинішній Черкаській області, у селі Ярошівці, з ХVІІІ до початку ХХ століття мешкали її пращури по маминій лінії Романюки-Швеці-Романенки.
Зараз п. Олена мешкає в провінції Онтаріо. Працює вчителькою мистецтв у загальноосвітній державній школі. Її чоловік – програміст міжнародної телевізійної компанії. Донька закінчила театрально-кінематографічний факультет Йоркського університету й робить перші кроки в обраній професії. Під час російсько-української війни п. Олена разом із чоловіком організувала невеликий благодійний фонд, який надсилає українським воїнам медикаменти, одяг, амуніцію тощо. За що їм величезна вдячність, адже це їх посильний внесок у наближення Перемоги.
За отриманою порцеляною ми можемо вивчати світову культуру, бо предмети колекції презентують понад 20 країн. Найбільше виробів з Англії, Японії, Китаю, Італії, Німеччини, США, Франції. Серед відомих виробників посуду, предметів декору й побуту є Торгова марка Thomas (Німеччина), лінія французької порцеляни «Hotesse», лінія Ейвон (Канада), група компаній Бредфорд (США), компанія «Королівський Дултон» (Англія), порцелянова фірма «Веджвуд» (Англія); досить відомою є Троянська кераміка (Болгарія), Делфтська порцеляна (Нідерланди), Лімозька порцеляна (Франція). Серед виробів з порцеляни є роботи відомої американської художниці тайванського походження Ліни Лію.
Колекція порцеляни представляє різні техніки й стилі: сітчаста, «Рисове зерно», «Кракле», «Моріаж», «Клуазоне», «Мистецтво Чокін», літофанія, Імарі, арт-деко, неорококо тощо.
Порцелянові вироби будуть цікавими як для дорослих, так і для дітей. Вони будуть представлені в окремому залі нової експозиції «Палац Понятовського». Сподіваємось, що незабаром в Україні запанує мир і ми зможемо показати всім щедрий дарунок п. Олени, українки за походженням.