Наукова бібліотека є структурним підрозділом Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника.
Комплектування бібліотечного фонду розпочалося в 1947 році, коли бібліотека була в складі фондів Музею історії Корсунь-Шевченківської битви. З 1975 року – працює як окремий відділ.
Станом на 01 січня 2021 року бібліотечний фонд налічує 21 730 примірників документів. Це – історичні наукові й науково-популярні видання, краєзнавча література, видання з мистецтва, літературознавства, етнографії, природознавства, екології, художня література, а також довідкові видання з усіх галузей знань. У бібліотеці, зокрема, зберігаються газети: з 1947 року – «Леніновим шляхом», з 1962 року – «Ленінським шляхом», з 1991 року – «Надросся»; з 1954 року – «Черкаська правда», з 1991 року – «Черкаський край» та «Український історичний журнал» – з 1959 року.
У класифікації літератури використовується «Універсальна десяткова класифікація».
Наукова бібліотека має каталоги й картотеки на паперових носіях, бібліографічні покажчики друкованих видань, що зберігаються в бібліотеці Заповідника, на електронних носіях. Це, зокрема, «Систематичний покажчик до «Корсунського часопису» за 1994 – 2018 роки», «Бібліографічний покажчик джерел, літератури та періодичних видань, присвячений 365-річчю Корсунської битви 1648 року», «Бібліографічний покажчик джерел, літератури та періодичних видань з Шевченківської тематики», «Василь Авраменко – бібліографія друкованих видань, що зберігаються в науковій бібліотеці Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника», «Бібліографічний покажчик друкованих видань з історії Корсунь-Шевченківської наступальної операції».
Щорічно в бібліотеці й музеях Заповідника експонуються книжкові виставки.
Бібліотека не працює під час воєнного стану в Україні.
Провідний бібліотекар наукової бібліотеки Заповідника – Валентина Гриценко.
Телефон наукової бібліотеки Заповідника +38 (04735) 23729.