Діяльність Заповідника в 2020 році

 1. У 2020 році діяльність колективу Заповідника була спрямована на реалізацію «Програми розвитку Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника на грудень 2016–2021 роки». Серед основних досягнень минулого року є те, що Заповідник отримав грант Українського культурного фонду, програма «Культура в часи кризи: інституційна підтримка», лот «Культурна спадщина».
 2. 2020 рік, у зв’язку з пандемією COVID-19, став роком карантинних обмежень. Їх наслідком стало значне скорочення кількості відвідувачів, призупинення проведення виставкової роботи й освітньо-масових заходів у навчальних закладах. Однак навіть за цих умов нам вдалося залучити на спеціальний рахунок 318,5 тис. грн (план – 278,0 тис. грн), з урахуванням гранту – 737.8 тис. грн. Отримані кошти дали змогу підвищити рівень безпеки працівників і відвідувачів Заповідника, знизити до мінімуму ризик інфікування COVID-19; поліпшити охорону об’єктів Заповідника, сприяти ефективній роботі наукових працівників.
 3. Особливу вдячність ми висловлюємо приватним підприємцям, керівникам підприємств і фондів, які підтримали нас у непростий час. З метою збереження експонатів працівники Державного підприємства «Корсунь-Шевченківське лісове господарство» відремонтували техніку (реактивна система залпового вогню БМ-13 «Катюша», автомобіль ГАЗ-АА, автомобіль ГАЗ-51А). Фонд Миколи Томенка «Рідна країна» сприяв фарбуванню військової техніки, що знаходиться на майданчику зразків радянської військової техніки періоду Другої світової війни, фарбування техніки здійснили представники Черкаського інституту пожежної безпеки імені Героїв Чорнобиля. Біля вхідних дверей до художньої галереї приватним підприємцем відновлені мармурові східці (9 м2), що зникли в першій половині ХХ ст. Члени громадської організації «Майбутнє міста» обладнали на острові Коцюбинського додаткову фотозону. Завдяки благодійникам працівники літературно-меморіального музею І.С.Нечуя-Левицького відремонтували головний фасад будівлі. Тверде паливо для котельні музею надали місцеві благодійники й ТОВ «Коріс АМ».
 4. Упродовж року значна увага приділялась збору предметів музейного значення, що дало можливість поповнити фонди 495 музейними предметами (план – 360). Серед надходжень – матеріали про участь корсунців у російсько-українській війні на Сході України і волонтерів, про події Другої світової війни. Зібрання фондів поповнились етнографічними колекціями, друкованими виданнями, живописними роботами; матеріалами про діяльність закладів освіти, культури, медицини на Корсунщині. На 01 січня 2021 року на державному обліку перебуває 67 921 музейний предмет. На 01 січня 2021 року книжковий фонд бібліотеки становить 21 730 примірників документів.
 5. Науково-дослідна робота була спрямована на дослідження наукових тем з історії Корсунщини, етнографії, мистецтвознавства й літературознавства. За результатами досліджень попередніх років підготовлені наукові довідки: «Українське сільське житло Корсунщини кінця ХІХ–ХХ ст.», «Деревообробка на Корсунщині другої половини ХХ – початку ХХІ ст.». Продовжувалось дослідження тем: «Волонтерський рух на Корсунщині», «Звичаї й обряди жителів села Квітки (заручини, весілля, родини, хрестини, проводи в армію, будівництво)», «Визвольний рух на Корсунщині 1921–1991 років», «Педагогічна діяльність Івана Нечуя-Левицького. Творчість письменника як засіб національного виховання», «Діяльність закладів культури на Корсунщині в 2009–2021 роках», «Жителі Стеблівської об’єднаної територіальної громади – учасники антитерористичної операції та операції Об’єднаних сил на Сході України», «Корсунщина в чорно-білих світлинах Юрія Кольякова».
  Науковці Заповідника провели Чотирнадцяті наукові читання, взяли участь у ІІІ Всеукраїнській науково-практичній конференції (за міжнародною участю) «Культурно-історична спадщина України: перспективи дослідження та традиції збереження», 05–06.ХІ.2020, Черкаси.
 6. У звітному році науково-експозиційна робота була спрямована на удосконалення існуючих експозицій, створення стаціонарних і пересувних виставок. Упродовж року було створено 33 тимчасові стаціонарні виставки, зокрема: «Більше, ніж спогади. Листи часів Другої світової війни», «У перерві між боями (будні воїнів – учасників Корсунь-Шевченківської битви та російсько-української війни)», «Боністика з колекції отця Юрія Мицика», «На весільному рушнику», «Споріднена з красою (персональна художня виставка Валентини Мошенець)», «Виставка одного експоната. Форхтенштайн. Північ», «Василь Авраменко і Стеблів», «Родина Кирила Стеценка: внуки та правнуки».
  У художній галереї створено зал «Сакральне мистецтво Корсунщини»; у виставкових залах історичного музею завершено створення експозиції інтер’єру кімнати міської квартири другої половини ХХ ст.
 7. У природоохоронній діяльності основна увага була спрямована на вивчення флори й фауни Корсунь-Шевченківського парку, збереження природних ландшафтів. На території ландшафтного парку висаджено 93 дерева й кущі, з них – 54 під час акції «Мільйон дерев за добу» разом із членами Корсунь-Шевченківської районної громадської організації Всеукраїнської екологічної ліги й працівниками районного Будинку культури. Проведений Місячник благоустрою парку «Весняна толока». Під час суботника, ініційованого громадською організацією «Майбутнє міста», спільно з волонтерами, учасниками АТО в парку розчищено підлісок на площі 0,5 га. На сторінці Заповідника в соціальній мережі Фейсбук проведено фотоконкурс «Рослини кам’янистих схилів р. Росі», переможцем якого визнано Олександра Проскуріна. Продовжувалась робота над створенням «Кольорового атласу рослин, що ростуть на території ландшафтного парку».
 8. У звітному році науково-освітня робота була спрямована на залучення відвідувачів до музеїв і художньої галереї Заповідника, на популяризацію його пам’яток. Одним з пріоритетних напрямків роботи була реалізація культурно-освітніх і культурно-мистецьких проєктів. Упродовж року реалізовувались проєкти: соціально-культурний – «З Україною в серці», культурно-освітній – «Видатні постаті України», культурно-мистецький – «Читаємо “Кобзар”», культурно-освітній «Працюємо разом». Упродовж року з експозиціями музеїв і художньої галереї, стаціонарними виставками й пам’ятками Заповідника познайомилось 13 752 особи (план – 36 000). Упродовж року проведено 18 науково-освітніх заходів, якими охоплено 752 особи.
 9. Значна увага приділялась інформаційно-видавничій роботі. В умовах карантинних обмежень проведені перші маркетингові дослідження, у ході яких отримана інформація стосовно ефективної роботи колективу, визначено подальше просування об’єктів і музейних продуктів серед різних цільових аудиторій, оперативне реагування на зміни в соціально-політичних подіях.
  З метою популяризації Заповідника в жовтні місяці створена сторінка в Інстаграм, постійний перегляд якої здійснює понад 200 осіб. Розпочата робота над створенням сайту за рахунок коштів Українського культурного фонду. За звітний період на сторінці Заповідника в Фейсбуці опубліковано 156 повідомлень, створено 25 відеороликів. Найбільшу кількість переглядів отримав відеоролик «Бузки Корсунь-Шевченківського державного історико-культурного заповідника» (9,0 тисяч переглядів), значний інтерес також викликали відеоролики «З історії медицини на Корсунщині», «Битва під Корсунем 1648 року», «Бузковий сад». Ми вдячні всім, хто відвідує наші сторінки в Інстаграм, Фейсбук.
  У 2020 році видані матеріали науково-практичної конференції «Літопис історії України: новітня доба» і науково-популярне історичне видання «Корсунський часопис» №38, 39.