Нещодавно Заповідник отримав від мешканки Києва пані Тетяни Андреєвої унікальні світлини початку ХХ століття. Вони належать роду Олени Вассер, другої дружини Петра Григоровича Стеценка. Народився Петро в багатодітній родині Стеценків у Квітках у 1880 році. Його молодший брат – відомий композитор Кирило Григорович Стеценко.
У 1919–1922 роках разом з Українською республіканською капелою Олександра Кошиця Петро Стеценко гастролював Європою. Коли капела відбула на гастролі до Америки, він створив у Берліні свою власну капелу з 16 осіб, потім переїхав з капелою до Парижа. Після того, як капела збанкрутувала, поїхав до Відня, де працював на фабриці.
У 1925 році Петро Стеценко повернувся в Україну, де й зустрів свою другу дружину. Її звали Олена. Вона народилася на початку ХХ століття в сім’ї Тетяни Максимівни (Коноваленко) і Вессера (ім’я невідоме), німця за походженням. Окрім Олени, у них ще був син Володимир. На світлинах ми бачимо родину Вессерів з ще малими дітьми – Оленою і Володимиром. Світлини цікаві і в етнографічному плані, зокрема, привертає увагу українське національне вбрання.
У 1930 році в родині Олени й Петра Стеценків, котра на той час мешкала в Києві, народилася донька Кіра. Через декілька років вони перебралися до Кам’янця-Подільського, де Петро Григорович викладав музику. Досить зворушливу історію про роки Голодомору розповіла Кіра Петрівна: «Мій тато привів у дім собаку Гектора. А потім, коли цуценя підросло, виявилося, що в нас жив доберман-пінчер – вроджений охоронець. Гектора записали до війська і могли забрати у будь-яку мить. Та найважливіше: він як військовий отримував харчі. Так завдяки собаці ми пережили Голодомор». На отриманій нами світлині Кіра ще зовсім маленька.
21 серпня 1937 року Петро Григорович був заарештований. Під час допиту він викинувся з вікна третього поверху будинку НКВС. Реабілітований 18 квітня 2000 року.
Кіра Стеценко (у заміжжі – Цареградська) успадкувала любов до української музики. Вона – музикантка, камерна співачка, активна громадська діячка. Разом зі своїм чоловіком Олександром (помер у 2012 році), дітьми Оленою і Петром, які також закохані в українську пісню, проживає в США. Упродовж багатьох років керувала церковним хором у парафії св. Михаїла і св. Юрія в місті Міннеаполіс штату Міннесота.