«Вишиванка – національна святиня українського народу» «Платок – оберіг української жінки»
Виставки «Вишиванка – національна святиня українського народу», «Платок – оберіг української жінки»
У художній галереї Заповідника створено дві етнографічні виставки: «Вишиванка – національна святиня українського народу» і «Платок – оберіг української жінки». На них представлені речі з фондового зібрання. Це – вишиті сорочки на полотні й перкалі, корсетки, а також хустки – старовинні й радянського періоду.
Вишиванка символізує собою духовне багатство, високу мудрість і традиційний зв’язок багатьох поколінь. Її передають з роду в рід, бережуть, як безцінну реліквію. На виставці презентовано 27 найцікавіших за своїм кроєм й оздобленням українських вишитих сорочок.
Українська вишита сорочка цікавила в минулому й нині цікавить істориків, етнографів, мистецтвознавців, як предмет одягу й витвір народного мистецтва.
На Корсунщині використовували переважно конопляне й лише зрідка – лляне полотно. У фондовій колекції зберігаються сорочки традиційних типів крою. Більшість з них пошита виключно вручну. Для зшивання використовували ті ж нитки, з яких і ткали полотно. У залі також представлені вишиванки з фабричної тканини.
Особливої уваги заслуговує оздоблення жіночих сорочок, їх переважно прикрашали вишивкою хрестиком. Це – квіткові та рослинні орнаменти, в основному в червоно-чорній гамі. Серед вишитих квітів найчастіше зустрічаються яскраво-червоні троянди.
На жіночих сорочках нашого регіону традиційно прикрашали рукава, манжети, комірець, пазуху й поділ. Навіть через сотню років традиційна жіноча українська сорочка не втратила своїх національних ознак.
Паралельно з вишиванками експонується виставка «Платок – оберіг української жінки», на якій представлена 21 одиниця. Виготовлені платки наприкінці XIX – у середині XX століття.
Традиційно в скрині кожної господині здавна були хустки на всяку потребу: хустина – до церкви, для сватання, на весілля доньки, на скорботу за померлими.
У залі представлені особливо цікаві головні убори – це барвисті хустки з яскравим квітковим орнаментом, однотонні, з довгими шовковими китицями, пошиті з шерстяної і так званої крамної тканини.
Кожен експонат, що представлений в залі, має свою історію, зібрану й збережену для нащадків зусиллями наукових працівників. Нам вдалося зберегти багато сорочок і хусток для наступних поколінь.
Шановні корсунці й гості міста! Запрошуємо вас відвідати виставки, які діятимуть до 30 липня.
Організаторки виставок Світлана Костенко, завідувачка художньої галереї, Анна Зубко, наукова співробітниця.